A student spends a majority of his weekend playing and watching sports, thereby tiring him out and leading him to oversleep and often miss his Monday 8 AM math class. Suppose that the tuition per semes- ter is $25,000 and the average semester consists of 15 units. If the math class meets three days a week, one hour each day for 15 weeks, and is a four-unit course, how much does each hour of math class cost the stu- dent? Design an algorithm that computes the cost of each math class
The Answer to the Question
is below this banner.
Can't find a solution anywhere?
NEED A FAST ANSWER TO ANY QUESTION OR ASSIGNMENT?
Get the Answers Now!You will get a detailed answer to your question or assignment in the shortest time possible.
Here's the Solution to this Question
double calc(int n) {
return (2500 / 15 * 3 * 15);
}